Sound Ports 2016 Hakkında

Müzik, Akdeniz havzasındaki şehirlerin ruhlarının önemli bir parçası. Bu şehirler, şafaktan günbatımına kadar müzik ile iç içe yaşıyorlar. Coğrafi olarak yakın olmalarından dolayı ise benzer titreşimlere ve kültürel atmosfere sahip olan bu şehirlerde, çokseslilik ve farklı kültürlerin karışımı önemli bir esin kaynağı. SoundPorts ise, bölgede bu canlılığın en yüksek olduğu noktalarda gerçekleşecek olan bir kent festivali.

 

Serinin ilk festivali, İstanbul-Tel Aviv bağlantısının bir kutlaması niteliğinde. İki şehirde birden aynı anda gerçekleşecek olan festival, şehirler arasındaki kültürel bağlantıyı müzikal çeşitlilik üzerinden hissettirmek ve sunmak üzere tasarlandı. Serinin devamı ise Akdeniz’in diğer bölgelerinden insanları ve müzikleri kaynaştırmaya yönelik olacak.

 

İstanbul ve Tel Aviv – coğrafi ve kültürel anlamda Asya ve Avrupa arasında uzanan iki şehir. Bu iki şehir asırlardır süregelen bir alışveriş ve birbirini karşılıklı olarak besleyen, ilham veren bir ilişki içindeydi. Şimdi ise, geçmişte bariz bir biçimde var olan bu bağın kaybolduğu algısı mevcut. İstanbul, müziğe gönül verenlerin, Avrupa ve Arap dünyasının tüm müzik türleri ve estetiği çevresinde bir araya geldikleri bir buluşma noktası. Rum, Ermeni, Osmanlı, Yahudi ve Kürt esintileri ile Avrupa’dan seslerin karışımından özgürlük ve açık fikirlilik hissi doğuyor. Dünya üzerinde İstanbul’a belki de en çok benzeyen şehir olan, aynı zamanda bir o kadar da kendine özgü ve farklı özellikler barındıran Tel Aviv ise, başından beri Yahudi diasporasının diğer kültür ve toplumlarla bir araya geldiği bir yer olmuş. Sahip oldukları kültürel mirasın ve zenginliğin farkında olan bu iki şehirde de, güncel sanat ve yeni trendler sürekli olarak takip ediliyor; bundan dolayı da içinde bulunma ve keşfetme isteği uyandıran şehirler. Bizler, Tel Aviv’de üç, İstanbul’da ise dört gün boyunca, bu iki şehrin güncel seslerini birbiriyle harmanlayacağız. Ritmik psikedelik tınılar (Baba Zula ve Boom Pam), kentin içinden ve çevre mahallelerinden taptaze gruplar (Tahribad-ı İsyan), triphop ve jazz kaşifleri (Buttering Trio ve Barış Demirel), elektronik ve hip hop dahileri, vintage Orta Doğu müziği meraklıları (Fortuna Records) – genç sanatçılar ve iki şehrin de klasikleşmiş isimleri: Burhan Öçal, Yair Dalal ve Cüneyt Sepetçi.

SoundPorts Festivali, iki şehrin de en iyi mekanlarında gerçekleşirken, yeni seslere açık, yeni kültürel organizasyonların arayışı içinde olan, hem uluslararası, hem de yerli bir izleyici kitlesine ulaşmayı hedefliyor.

About Sound Ports 2016

Sound Ports is an urban Festival taking place in two the most vibrant cities of the area. It is going to happen simultanously in the capital of Israel and major city of Turkey. The Festival is designed to give unique opportunity to feel the connection through musical diversity andpresent it to  public in Turkey and Israel.

Music is the soul of the cities in Mediterranean region. They are immersed in music from dusk to dawn. Being very close in terms of geography, the cities share the same vibe and cultural atmosphere, taking inspiration from poliphony and medley of cultures.

The first edition of the Festival is a celebration of Istanbul and Tel Aviv connection. Its future edition will connect poeple and music from other parts of the Mediterranean region.

Istanbul and Tel Aviv – two cities streched between Asia and Europe in geographical and cultural sense. For ages these two cities were in constant exchange and mutual inspiration. The connection, obvious in the past, since few decades has started to be perceived as lost. Istanbul is a meeting point of music people of all genres and esthetics of Europe and Arab world. Greek, Armenian, Ottoman, Jewish, Kurdish blended together with European sounds bring the feeling of freedom and openmindness. There is no other place in the world that resembles Istanbul so much as Tel Aviv, being on the other hand individual and different at the same time. Tel Aviv since its beginnings is a melting pot – a city where all the poeple of Jewish diaspora meet with other cultures and societes. Being aware of their cultural heritage and reachness, Istanbul and Tel Aviv are constantly following new trends and esthetics. These makes them the places to be and to explore.

During 3 ays in Tel Aviv, 4 days in Istanbul we will create a new space for contemporary music soundscape of these two cities blended together.

Photos / Fotoğraflar