Sound Ports 2017 Hakkında

Sound Ports İstanbul, dünyanın en canlı şehirlerinden birinde yer alan bağımsız bir müzik ve kültür festivalidir. Gülbaba Müzik (BaBa ZuLa, Selda + Boom Pam, Shantel, Burhan Öçal ve daha pek çok sanatçının menajeri) ve Atamert Productions (Odessa ve Abu Dhabi’deki Türk sanatçıların organizatörü) tarafından organize edilen festival, benzersiz gruplar ve DJler getiriyor. 2017’deki festival, şehrin her iki tarafında da Avrupa ve Asya yakasındaki en iyi mekanlarda 24 Mart – 2 Nisan tarihleri ​​arasında gerçekleşti.

Festivalin ilki 2016’da, iki Akdeniz kenti olan Tel Aviv ve İstanbul arasında müzikal bir köprü oluşturdu. Tel Aviv’de 3 gün, İstanbul’da 4 gün boyunca buluştuğumuz bu iki şehrin çağdaş müzikleri için yeni bir alan oluşturduk. Bu yıl sosyal ve siyasi durumumuzun değişmesi ile birçok gündemimiz oldu. Sound Ports İstanbul 2017’nin bu değişikliklere bir cevap olmasını amaçladık.

Festivalin bu yılki teması  “İçsel Yolculuk” bu çalkantılı zamanların müzik ve kültür aracılığı ile olan barış arayışını yansıtıyordu. Festivalin programı, ritüelleri ve psychedelic müziği keşfetmek, unutulmuş bilgileri hatırlamak için davet ettiğimiz yerel ve uluslararası sanatçıların performanslarından oluşuyordu.

Sound Ports İstanbul 2017, 24 Mart’ta açılış partisine Kadıköy, Arkaoda’da efsanevi Scratchy Sounds’un DJ seti ile başladı ve Kargaart’ta iki yerel müzik grubun performansları ile devam etti. Kam Ata ile geleneksel Orta Asya enstrümanlarını keşfettik ve Dark Wave ve Post-Punk’tan ilham alarak ürettikleri benzersiz sesleri dinledik. Türk ritüelleri odaklı grup Yakaza Ensemble, geleneksel enstrümanları elektronik seslerle psychedelic çağdaş müziğe harmanladı.

Festivalin 25 Mart’taki buluşma yeri TSU’ya ev sahipliği yapan Kadıköy – Bina’ydı! Atmosferi ve değişik enstrümantal parçalarıyla Hakan Dedeoğlu’nun solo projesi. TSU! Festivalin bir diğer konuğu; Ömer Sarıgedik ve Barış Demirel’in Duo Gölgesiz (instrumental dub / ambient) projesini de bugün dinledik.

29 Mart  -Astronauts of Sound- Flamme Gecesi’nde, Islandman ile birlikte zaman geçirdik.Tolga Böyük’ün süper taze, harika ve zihin açıcı projesi. Islandman, mekanik ve sentezlenmiş seslerle birleşmiş Afro Beat’den Kraut Rock’a kadar çeşitli müzik türlerinin derin araştırmalarına dayanıyor. Flamme Gecesin’nde aramızda Mid Burn gibi festivallerden bildiğimiz Assaf Samuel’in DJ setleri ve psychedelic ve mid-tempo müziği ile yerel sanatçılarımızdan Mystic Flow (Can Lokman) aramızdaydı.

31 Mart Salon IKSV’de, Tamikrest sayesinde Touareg blues ve Mali’den Batı rock müziği ile tanıştık, öncesinde psychedelic Berlin tabanlı TAU’nun folk projesini keşfettik.

Ertesi gün 1 Nisan’da Salon IKSV, Buttering Trio ve Ester Rada’nın benzersiz bir projesine ev sahipliği yaptı. Dünyaca ünlü psychedelic trip-hop ustaları, Etiyopya’lı soul şarkıcı ile ilk kez bir araya geldi. Öncesinde Da Poet ve Idil Mese’nin yeni projesi Rain Lab ile geceye başladık.

Sound Ports İstanbul 2017 Kapanış Partisi, 2 Nisan’da Arkaoda’da gerçekleşti. TAU ve Islandman’ın samimi konserlerinden sonra Buttering Trio’dan tanıdığımız ve Raw Tapes plak şirketinin kurucusu Rejoicer’in canlı performansını izledik.

Sound Ports İstanbul, konserlere ve DJ setlerine ek olarak, 30 Mart’ta Bant mag, Bina / Kadıköy’de ödüllü müzik belgeseli “Woderful Kingdom of Papa Alaev” in özel bir gösterimini sundu.

Sound Ports 2017, içsel yolculuğumuza müzikal ve sanatsal bir yoldaşlık yaparken, kentin Sufist, psychedelic ve en ilginç sanatçılarını, müzisyenlerini, şamanlarını ve gezginlerini ağırladı.

Sound Ports Istanbul 2017

24 Mart – 2 Nisan

About Sound Ports 2017

Sound Ports Istanbul is an independent music and culture Festival, taking place in one of the most vivid cities of the world. Organized by Gulbaba Music Agency, forward-thinking music agency (managers of BaBa ZuLa, Selda + Boom Pam, Shantel, Burhan Öçal and many others), brings unique bands and DJs. Festival in 2017 takes place between 24th March and 2nd April in the best venues in both – European and Asian sides of the city.

First edition of the Festival in 2016 was created as a musical bridge between two Mediterranean cities – Tel Aviv and Istanbul. During 3 days in Tel Aviv, 4 days in Istanbul we established a new space for contemporary music soundscape of these two cities blended together. Many things happened during this year and changed our political and social situation. Sound Ports Istanbul 2017 is a response to this change.

Theme of 2nd edition in 2017 – „Journey Within“ reflected searching for a peace through music and culture in these turbulent times. The program of 2nd edition of the Festival consisted of shows of local and international artists, who explore psychedelic music and blend it with rituals, forgotten knowledge, rhythm and groove.

Festival started with two concerts of local bands in Kadikoy’s Kargaart on March 24th and a DJ session of legendary Scratchy Sounds in Arkaoda. Night opener – Kam Ata explored traditional Central Asian instruments and created their unique sound inspired by Dark Wave and Post-Punk. Turkish ritual-oriented band Yakaza Ensemble blended traditional instruments with electronic sounds into psychedelic contemporary music.

On March 25th brand new venue of Kadikoy – Bina hosted TSU! – solo project of Hakan Dedeoğlu with his atmospheric and folky instrumental songs. TSU! was supported by  Duo Gölgesiz of Ömer Sarıgedik and Barış Demirel (instrumental dub/ ambient).

Night in Flamme on March 29th was the time of Astronauts of Sound with Islandman of Tolga Böyük – a super fresh, groovy and mind opening project. Packed with mechanical, synthesized sounds and based on deep exploration of various musical genres from Afro Beat to Kraut Rock. Islandman was followed by DJ sets of Assaf Samuel – known from the best festivals such as Mid Burn and Burning Man and Mystic Flow – local explorer of psychedelic & mid – tempo.

Salon IKSV on March 31st vibrated with Touareg blues and Western rock music from Mali thanks to Tamikrest, supported by psychedelic berlin based folk project TAU.

Just a day later on April 1st Salon IKSV hosted a unique project of Buttering Trio and Ester Rada. World acclaimed masters of psychedelic trip-hop met for the first time with Ethiopian soul singer. Brand new collaboration project of Da Poet and Idil MeseRain Lab opened the night.

Sound Ports İstanbul 2017 Closing Party took place on 2nd April in Arkaoda. Two intimate concerts of TAU and Islandman were followed by live act of Rejoicer – mastermind of Buttering Trio and Raw Tapes label.

Besides concerts and DJ sessions, Sound Ports presented an exclusive screening of award–winning music documentary  “Woderful Kingdom of Papa Alaev” on March 30th in Bant mag. Bina/ Kadikoy.

Sound Ports 2017 gave a musical and artistic companionship to journeys within and brought the most interesting artists, musicians, shamans and voyagers of urban Sufism, psychedelia and inner trips.

Sound Ports Istanbul 2017

24th March – 2nd April