Ester Rada Hakkında

Yaşadığı coğrafyanın kozmopolitliğinden beslenen sanatçı; Etiyopya cazı, funk, soul ve R&B’yi dramatik ve eklektik tarzıyla müziğine yansıtıyor. 2013’te söz ve bestesi kendisine ait EP’si Life Happens’ı yayınladıktan bir yıl sonra kendi adını verdiği ilk albümünü çıkaran Ester Rada, Amerika, Kanada ve Avrupa’yı içeren turnesi boyunca Glastonbury Festivali gibi pek çok önemli sahnede yer aldı.

Sesinin Aretha Franklin’le olan benzerliği ile bilenen sanatçı 2015 yılında I Wish adlı albümü yayınladıktan sonra geçtiğimiz sene Cry For Me ve It’s on You adında iki  single daha çıkardı.


About Ester Rada

Ester Rada who had been motivated by cosmopolitan aspects of her hometown; Had been expressing her music style; funk, soul, Ethiopian jazz, soul and R&B in the form of eclectic and dramatic. After publishing her first EP ‘’Life Happens’’ which was composed by the artist, named her first album in her name. In her tours; United States, Canada and Europe she took a place in Glastonbury festival as well other major stages.

The artist who was known for having a very similar voice to Aretha Franklin, just after her album I Wish was published in 2015, had composed two more singles; Cry For Me, It’s On You.


Foto Galeri / Photo Gallery


Son Video / Latest Release