Rain Lab Hakkında

Rain Lab İstanbul kökenli yeni jenerasyon trip hop ve dünya müziği ikilisidir. Aşkın ve kaybetmenin, güzellik ve hakikatin hikayelerini modern zaman ozanları gibi sakinlikle anlatırken, işin içine elektronik müziği katarlar. Hiphop DJ’yi ve prodüktörü Da Poet’in nazik ritimleriyle, şarkı-şarkısözü yazarı İdil Meşe’nin uzak ve hüzünlü vokalleri birleşir ve sonuç dinleyiciyi kırılgan ve duygusal yoğunluğu yüksek bir seyahate çıkarır.
Rain Lab şu an Noiseist Records’dan Nisan 2017’de çıkacak ilk EP’lerini kaydediyor. Trip hop ikilisi, Red Bull Warm Up yarışmasında Mountain Sperrins ve Rosetta’s Song şarkılarını duyurdular. Red Bull Berlin stüdyolarında kayıt yapma imkanı elde eden İdil Meşe ve Da Poet, Infatuation isimli teklilerini ses mühendisi ve prodüktör Christian Prommer ile kaydetti. İkilinin stüdyo deneyimi Red Bull tarafından filmleştirildi ve Nisan 2017’de tekliyle birlikte yayınlanacak. İdil Meşe ve Da Poet isimlerini Rain Lab olarak ilk defa Red Bull Music Academy Radio’sundaki performansları sırasında açıkladı. Berlin ve İstanbul’da konser veren Rain Lab, Klunkerkranich, Soho House Berlin, Zorlu PSM, Ofen Bar ve Kallasch&’de çaldılar. İstanbul’da Mix Festivali’ne dahil olan Rain Lab, özellikle yerel seyircisine Kadebostany için yaptıkları açılış performansında ulaştı. Akustik solo projesiyle İdil Meşe, İngiltere, Almanya, İrlanda, Türkiye ve Amerika’da konserler verdi. İdil Meşe, Oceanvs Orientalis’in Bar25 Records’dan çıkmış albümü “Indoor Voyager”da yer alan “The Cube” şarkısını yazdı ve vokaliyle eşlik etti. “The Cube”, Acid Pauli tarafından remixlendi ve uluslararası dinleyiciye ulaştı. Türkiye’deki hiphop kültürünün önemli bir sanatçısı olan Da Poet, solo projesiyle İsviçre, Almanya, İsrail ve Türkiye’de konserler verdi ve Gaslamp Killer, Chinese Man, Mount Kimbie, Araabmuzik, Daedelus, Acid Arab gibi sanatçılarla aynı sahneyi paylaştı. Da Poet’in 2013 yılında çıkardığı Beattape albümü uluslararası dinleyicilere ulaştı ve Şubat 2017’de Beat Tape 2’yi yayınladı. Björk, Massive Attack, Portishead, Dutch gibi sanatçılardan ilham alan Rain Lab, konserlerinde sahneyi zaman zaman bir multi-enstrumantalist ile de paylaşıyor.


About Rain Lab

Rain Lab is a new generation trip hop/world music duo from Istanbul that tells the stories of love and loss, beauty and truth in the style of modern times bards with an electronic twist. Turkish hiphop DJ and producer Da Poet’s elegant beats meet singer-songwriter Idil Mese’s distant and melancholic vocals and the result takes the audience to a fragile, highly emotional journey.

Rain Lab is currently recording their first EP which is to be released from Noiseist Records in April 2017. Starting their career with the name Idil Mese & Da Poet, the duo got attention with their songs Mountain Sperrins and Rosetta’s Song which were featured in Red Bull Warm Up competition and Idil Mese & Da Poet got to record their single “Infatuation” in Red Bull Berlin Studios with sound engineer and producer Christian Prommer. The studio experience was filmed by Red Bull and the music video of the single will be released in April 2017. The duo announced their name as Rain Lab for the first time in Red Bull Music Academy Radio, performing their songs live exclusively for the show. Giving concerts in Berlin and Istanbul, Rain Lab performed in Klunkerkranich, Soho House Berlin, Zorlu PSM, Ofen Bar and Kallasch&. The duo got especially a local attention with their opening act performance for Kadebostany in Istanbul. While singer-songwriter Idil Mese performed solo previously in UK, Germany, USA and Turkey, Da Poet performed in Switzerland, Germany, Israel and Turkey with his solo electronic act. Da Poet performed in festivals and concerts with Gaslamp Killer, Chinese Man, Mount Kimbie, Araabmuzik, Daedelus, Acid Arab and many more. Beattape album of Da Poet grabbed international recognition in 2013 and the second album Beat Tape 2 got recently released in February 2017. Idil Mese was featured as a songwriter and vocalist in Oceanvs Orientalis’ EP “Indoor Voyager” which was released from BAR25 Records. The song that she wrote for Oceanvs Orientalis “The Cube” was remixed by Acid Pauli and got international recognition. Rain Lab will perform in Demonation Festival, XJazz Festival and Sound Ports Istanbul Festival this year in Istanbul. Their second Germany tour will take place in April 2017.  Inspired by artists such as Björk, Portishead, Dutch, Massive Attack and many more, the duo occasionally hosts a multi-instrumentalist on stage.


Foto Galeri / Photo Gallery


Son Video / Latest Release