Rejoicer Hakkında

Tel Aviv’in en çok bilinen yapımcılarından ve Raw Tapes’in kurucusu olan Yuval Havkin yani Rejoicer, Israil’in ritim akımına ev sahipliği yapmaktadır.

Londra doğumlu olan sanatçı 5 yaşında geldiğinde Tel Aviv’e taşındı. 14 Yaşında plak toplamaya başlayan DJ, 2006 yılında müzik kariyerine Jungle/Drum & Bass sanatçısı olarak başladı. Daha sonrasında ise, hip hop’ a yönelen sanatçı, Guadaloop moniker’de  müzik kayıtları yapmaya devam etti.

2009’da kendi çevresinde kafa dengi olan müzisyenlerden bir ekip yaratarak Raw Tapes plak şirketini kurdu.

O zaman dan beri, bir çok takma ad ile 20’den fazla albüm yayınladı. 2011’de ise KerenDun ve Beno Hendler Buttering Trio adlı grubu kurarak, Toast LP’yi yayınladılar.

Üçlü, Oh No & DJ Romes, Black Milk, Peanut Butter Wolf, Hudson Mohawke ve daha bir çok müzisyen ile performans sergiledi.  Aynı zamanda Rejoicer,  Free The Robots, Dudley Perkins & Georgia Anne Muldrow, Bajka, Balkan Beat Box, Ester Rada, Cohenbeats gibi sanatçılar ile müzik yaparak, Tel Aviv’ in en gözde sanatçılarından biri olmaya devam etmektedir.


About Rejoicer

Yuval Havkin aka Rejoicer is one of Tel Aviv’s busiest producers and founder of the Raw Tapes label, home to Israel’s own beat movement.

He was born in London and moved to Tel Aviv at the age of 5. He began collecting vinyl at the age of 14, and started his way in the music world as a Jungle/Drum&Bass artist in 2006. He later moved on to hip hop, and produced beat tapes under the Guadaloop moniker.

After finding a crew of like-minded beat makers from around the city, Rejoicer founded the Raw Tapes Label in 2009.

Since then he released more then 20 albums under all different aliases. In 2011 Rejoicer started the band Buttering Trio with KerenDun and Beno Hendler and released Toast LP. The trio played shows with Oh No & DJ Romes, Black Milk, Peanut Butter Wolf, Hudson Mohawke and more. He has collaborated with Free The Robots, Dudley Perkins & Georgia Anne Muldrow, Bajka, Balkan Beat Box, Ester Rada, Cohenbeats and many more, and continues to be one of Tel Aviv’s most interesting artists.


Foto Galeri / Photo Gallery


Son Video / Latest Release