Bu Senenin Manifestosu: İçsel Yolculuk

Sound Ports, kent müziğine, alt kültürlere, Akdeniz ruhuna, olumlu insanlara ve pozitif düşünmeye adanmış bağımsız bir müzik ve sanat festivalidir. Festivalin ilki İstanbul ve Tel Aviv arasında “Tel Aviv – İstanbul Bağlantısı” temasıyla iki şehirde birden müzikal işbirliğini kutladı. Etkinliklerin ve konserlerin küratörlüğü, her iki şehre kent müziğini kazandırmayı ve bugünün sesleriyle iki canlı müzik sahnesi arasında bir işbirliği yaratmayı amaçladı.

Festivalin ilkinden bu yana dünyamız çalkantı halinde. İstanbul’da sivilleri hedef alan bir dizi saldırı gerçekleştirildi. Bütün bu olaylar kent ve kent sakinleri üzerinde karanlık bir ruh hali yarattı. Ve bu ruh hali insanların dış dünya ile olan ilişkilerini kesmeye devam ediyor. Hepimiz kendimize dönüp temel sorular sormaya başladık … Neler oluyor? Ne yapmalıyım? Yarın ne olacak?

Ancak bu sorular mevcut bağlamın ötesine geçiyor. Bunlar temel felsefemizin başlıca soruları. Hem bölgemizde hem de dünyada olan bitenler bizleri kişisel bir yolculuğa yönlendiriyor. Değişimin öncelikle zihnimizde ve ruhumuzda başlayacağını bilerek, Sound Ports İstanbul 2017 Festivalinin temasının ‘İçsel Yolculuk’ olması gerektiğine karar verdik.

Sound Ports İstanbul 2017, cevapları bulmayı değil, kendi içimizdeki yolculuğa müzikal ve sanatsal bir yoldaşlık etmeyi amaçlıyor. Sound Ports İstanbul 2017 ile sizlere sanatçıları, müzisyenleri, şamanları ve şehirli Sufileri, psikedelia, içsel yolculuğu, müziği ve insanlık seyyahlarını getirmekten çok memnunuz.

This Year’s Manifest: Journey Within

Soundports is an independent music and arts festival dedicated to urban music, sub cultures, Mediterranean vibes, positive people and postive thinking.  The first edition of the festival celebrated the long musical collaboration between two cities: Istanbul and Tel Aviv, under the theme ‘Tel Aviv – Istanbul Connection’.  The curation of the events and concerts aimed to bring new urban music from both cities and create a collaboration between two vibrant music scenes with today’s sounds.

Since the first edition of the festival, our part of the world has been going through turbulent times. There have been several attacks in Istanbul aimed at civilians.  These incidents have cast a dark mood over the city and its inhabitants. And this mood is disconnecting people from the outside world. We are turning in on ourselves, asking fundamental questions… What is going on? What should I do? What will happen tomorrow?

But these questions go beyond the present context. They are the basic questions of our fundamental philosophy. What is happening now, both in our region and across the world, is leading people on a personal journey.  With the knowledge that the change starts in one’s own mind and soul, we decided to set 2017’s festival theme as ‘Journey Within’.

Soundports 2017 does not aim to find the answers, but to bring a musical and artistic companionship to our journeys within ourselves.  Soundports 2017 Istanbul edition is delighted to bring you artists, musicians, shamans and voyagers of urban Sufism, psychedelia, inner journeys, music and humanity.